Biřmování

Biřmování

Svátost biřmování vtiskuje trvalé znamení; jí se pokřtění, kteří pokračují v uvádění do křesťanského života, obohacují darem Ducha svatého a dokonaleji se spojují s církví. Tato svátost posiluje pokřtěné, a ještě více je zavazuje, aby byli slovem i skutkem svědky Kristovými a šířili a obhajovali víru. (Kán. 879 CIC).

 

Svátost biřmování se uděluje jen jednou za život, kolem věku, kdy člověk dosáhne schopnosti sám se zodpovědně rozhodovat (od 14 let, horní věková hranice neomezena) – žadatel musí být pokřtěný.

 

Biřmování je nazýváno svátostí křesťanské dospělosti. Je to svátost, která završuje křest – proto každý pokřtěný je povinen tuto svátost přijmout. Svátostí biřmování je křesťan obdarován sedmi dary Ducha svatého, aby uměl svou víru hájit, šířit a vydával o ní svědectví. Je tedy nutným předpokladem pro ty, kdo chtějí vstoupit do manželství, pro ty, kdo žádají o křest dítěte a pro křestní kmotry. Biřmování uděluje biskup dané diecéze.

 

Biskup uprostřed shromáždění vkládá na biřmovance ruce, podle prastarého zvyku ho označuje křižmem na čele a říká při tom: „Přijmi pečeť daru Ducha svatého.“

 

Svátost biřmování se uděluje společně všem připraveným – nabídka se dává jednou za tři – pět roků. Udělení biřmovaní předchází roční příprava ke svátosti – probíhá zpravidla ve skupinách pod vedením kněze. Začátek přípravy je vždy ohlášen předem, aktuálně příprava začala v říjnu 2024.

Aktuálně probíhá příprava k přijetí svátosti biřmování, jehož udílení je plánováno na říjen / listopad 2025